"SWEET ON YOU"

One woman's insight into her daily life and some 'adventures'.............cooking, collecting, travels etc. With a lil' bit of this and that...........

Monday, March 8, 2010

Sweet Tulips

.......be sure and visit the other participants in Mellow Yellow Monday!!!!

Today for Mellow Yellow I'm showing my Tulips that are a bit of yellow and some red. I searched the Market that I was at for plain yellow Tulips but there were none available so I settled for these.
I always feel that spring is around the corner when I buy Tulips to put around the house after those gloomy cold and snowy winters.
Although Tulips are always associated with Holland, commercial cultivation of the flower began during The Turkish Ottoman Empire.
The Tulip was first introduced to Europe in the mid-16th century from The Turkish Ottoman Empire, and beacme very popluar in the united Provinces which is now the Netherlands.
The "Tulip" gained much popularity and was seen as a sign of abundance, wealth and indulgence in the Turkish Ottoman Empire. The era during which the Ottoman Empire was wealthiest and most powerful was called 'The Tulip Era' or in Turkish Lale Devri.


The Tulips came to Canada my home in 1945, the Dutch Royal family sent 100,000 tulip bulbs to Ottawa the capital in gratitude for sheltering Princess Juliana and her daughters during the second World War ..............thus for the future creating The Canadian Tulip Festival.

The 'Canadian Tulip Festival'.................claims to be the world's largest Tulip Festival, with over 500,000 visitors annually. This major cultural event is held in Ottawa, Canada, over the course of 18 days in May, concluding witht he Queen Victoria Day long weekend.
Thank you so much for stopping by and I hope you enjoyed my tid/bit on the story of the Tulip.

3 comments:

 1. I love tulips. My son's, nieces and brother -in-law went to the tulip festival in Ottawa, and after seeing Tulips for three solid days, I still love them.

  ReplyDelete
 2. The yellow and red are so nice together.

  ReplyDelete
 3. merhaba erica bloguma uğrayıp güzel bir yorum bıraktığın için teşekkür ederim, ben de malesef ingilizce bilmiyorum sadece yazıları biraz anlıyorum, eşin türk olduğu için sana türkçe yorum yazıyorum.
  biz türkler yabancı gelinlerimizi çok severiz :) senin de gelinimiz olduğunu öğrendiğime sevindim her zaman bloguma beklerim senin blogunu arkadaş listeme ekliyorum böylece güncellendiğinde sana gelebilirim.

  Fotoğraftaki lalelerini çok beğendim osmanlıların lale devrini anlatmışsın...çok yakında istanbul da lale festivali olacak, her yıl başta istanbul olmak üzere türkiyenin her tarafına laleler ekilir o zamanı görmeni isterdim binlerce çeşit ve renk lale olur her tarafta, iki yıl önce istanbul emirgan korusundaki lalelerden bir slide oluşturmuştum onları benim blogumda görebilirsin adres

  http://eylulbahcesi.blogspot.com/2008/11/istanbulda-lale-zamani-ve-emirgan.html

  bu yıl yine harika lale fotoğrafları çekeceğim, istanbul da lale zamanını sabırsızlıkla bekliyorum..lale istanbulu anlatır türkiyenin sembolüdür, bizim için lale çok ayrıcalıklı bir çiçektir...umarım bir gün lale zamanında türkiyeyi özellikle istanbulu ziyaret edersiniz ve lalelerimizi yakından görürsünüz
  istanbuldan kucak dolusu sevgiler gönderiyorum ailenize

  ReplyDelete